Note: To protect the privacy of our members, e-mail addresses have been removed from the archived messages. As a result, some links may be broken.

Lesson Plans


Re: budgets Help!!

[ Thread ][ Subject ][ Author ][ Date ]
George Martin Rex (grex)
Wed, 22 Sep 1999 12:03:33 -0600


Taught HS for 21 yrs and always looked for ways to have better supplys.
The school had a pencil and a pen sales machine on the office counter, 10 @
pencil. I kept a box of them in my room and sold them to those who came
without, bought them at discout for about 3 ea. As I was on the third floor I
often sold them to others as well, just one way to build up the slush fund to
buy watrercolor boxes and better brushes. Over time was able to have o
seperate w/c box to issue to everey student, numbered by class and roll #,
$1.00 charge for lost w/c box. Teachers who 'sent' for construction paper got
back a bill for paper at 10 a sheet.
I------------------------------------I
I I\___/I I
I I:Q:O:I I
I I::V::I I
I I:::::I I
I \:::/ I
I ===W=W=== Give a Hoot! Martin I
--------------------------------------