Note: To protect the privacy of our members, e-mail addresses have been removed from the archived messages. As a result, some links may be broken.

Lesson Plans


Re: Budgets for teaching art

[ Thread ][ Subject ][ Author ][ Date ]
RWFiske
Sat, 1 Nov 1997 16:21:13 -0500 (EST)

Respond to this message.


Dear Marilyn,

Your situation sounds like a tough one. When I was teaching at elementary
level in Massachusetts, we always were given a per pupil amount to purchase
materials. It doesn't take long to figure out how far $3 per child will go
if you point our to the administration what the cost of simple materials like
tempera, brushes, drawing paper and oil pastels is. Of course, the first
year you need more money because you're starting from zero--subsequent years
you have some materials leftover. Art is the one subject that you really
can't teach without studio materials. Sure, there are recycled materials and
junk that can be turned into art--by some miracle of creativity on the art
teacher's part--but if you have to spend your time as a professional making
do, begging for leftovers and searching for grant money, you can't spend your
time teaching! It's mind boggling that any administrator could not see and
understand that. Please don't spend you own money on materials--it enables
the system to ignore an important problem and unless you are independently
wealthy, you'll be resentful soon (if you aren't already). Let us know how
things are going--I think that with some consciousness raising PTA and
administration-wise, things can turn around!

Good luck--

Kathy Fiske
Farmwell Station Middle School, Ashburn, VA


Respond to this message.