Note: To protect the privacy of our members, e-mail addresses have been removed from the archived messages. As a result, some links may be broken.

Lesson Plans


$ per student?

[ Thread ][ Subject ][ Author ][ Date ]
NCSEARCH Inc. (0006936310)
Thu, 28 Mar 96 21:14 EST


I am at that time of year when my budgeted monies start to run low. I am
interested in knowing how much money other art teachers working in private
schools have to spend per child for the year.

Here are my "stats":
I teach 135 children
Money: $10.00 per student.
I have contact with every child twice a week in 40 minute classes.

This info would really help me. Thanks!
Todd Drake
New Garden Friends School