Note: To protect the privacy of our members, e-mail addresses have been removed from the archived messages. As a result, some links may be broken.

Find Lesson Plans on getty.edu! GettyGames

Re: [teacherartexchange] metal art clay

---------

linalt_at_TeacherArtExchange
Date: Tue Jul 15 2008 - 12:08:27 PDT


I use it all the time. It is pretty expensive. A 40 gram package would
cost around $50 or more depending on the market. It isn't difficult,
but takes some practice.

Lin

On Jul 15, 2008, at 2:03 PM, suzanne rowe wrote:

> Has anyone used metal art clay in their classroom?
>
> Part of my curriculum is metal working, jewelry for 8th grade. I was
> thinking this would fit both requirements. I have extensive
> knowledge in working with clay but have never worked with art clay.
> What do you think, would it work well for 8th graders?
>
>
>
> Suzanne in Montana
>
>
>
>
>
> ---
> To unsubscribe go to
> http://www.getty.edu/education/teacherartexchange/unsubscribe.html

---
To unsubscribe go to 
http://www.getty.edu/education/teacherartexchange/unsubscribe.html