Note: To protect the privacy of our members, e-mail addresses have been removed from the archived messages. As a result, some links may be broken.

Lesson Plans


boxes

[ Thread ][ Subject ][ Author ][ Date ]
Michael Smurthwaite (Vegita)
Sat, 25 Jan 1997 09:46:07 -0500


This is in reference to Mark Alexander's comment on boxes. I'm in CT
and our district purchased these WHITE cardboard boxes (about 50-70 per
school). At the time we purchased them we got a discount because 14
schools bought them. They were about $2.00 a piece. They are 2'x2' and
they are fantastic to use because you can stack them creatively in halls
or in the gym. It really creates an unusual show. Many of us have put
velcro onto the boxes to make it easier to fold and unfold them. I have
used them for 5 years now and they still look great. We do not let
others in the school use them (we are very selfish) because they never
look the same.

We also just received a new rolling panel for each school. This is for
our Museum Express which travels from school to school. It is very
expensive (about $700 a piece) but it is sure neat.

Kelly in CT